Вятърът или е твърде силен или е твърде слаб или е от неподходяща посока...
В 7 часа на 3 юли (вторник) напуснахме Атакьой марина и поехме на запад- югозапад в посока към Дарданелите. Вятърът беше слаб и вместо от североизток, както е обичайно през лятото, духаше насрещно. Беше доста горещо и трябваше да се използва бирата, преди да се е стоплила. В това отношение Радо проявяваше постоянно безпокойство и вземаше навременни мерки. Държахме се извън фарватера на големите кораби, където всеки 5 минути минаваше някое чудовище. До 16 часа бяхме изминали по-малко от 20 мили и стана ясно, че или трябва да спрем твърде близо до Истанбул или трябва да плаваме нощем. Решихме да плаваме. Вятърът се усили и до 7 часа на 4 юли (сряда) бяхме изминали 85 мили. Около 14 часа достигнахме северния вход на Дарданелите. Там вече щем не щем трябваше да плаваме в непосредствена близост с корабите. Проблемът беше, че се налагаше да пресечем от европейския бряг към азиатския, а движението беше интензивно. С малко страх, пресякохме първо зоната на попътния трафик, изчакахме да премине насрещно един голям контейнеровоз и пресякохме доста близо зад кърмата му. Не беше най-удачното решение. Вълната зад кърмата беше около метър, много остра и се стигна до скок с лодката и намокряне.
Когато наближихме видяхме около 20 малки платноходки с деца (тип “Оптимист”), които използваха, че вятърът е срещу течението и си правеха тренировка.
Най-после в 18.30 часа, бяхме на кея на марината в Чанакккале. Бяхме заслужили почерпка! Бяхме изминали 130 морски мили за 36 часа. Скоростта ни беше твърде туристическа – може би заради насрещния вятър, заради малката лодка или, най-вероятно, заради екипажа. Но ние никога не сме имали претенции да сме спортисти J.
Чанаккале се намира на азиатския бряг, в най-тясното място на Дарданелите. Мястото му е възлово и сега. За това може би и марината е скъпа, макар далеч да не предлага удобствата на Ата кьой марина. Цената бе 50 лири за ден. Има вода, ток и малка тоалетна с душ. Екстрата е, че има безплатен безжичен интернет.




ГЕОГРАФСКИ И ИСТОРИЧЕСКИ СВЕДЕНИЯ
ДАРДАНЕЛИ (CANAKKALE BOGAZI)
Дарданелите са дълги 61 км/ 38 морски мили и свързват Егейско и Мраморно море. Широчината е 1 – 6 км, със средна дълбочина 100 м.
Името произхожда от Дарданус – митичен град, предшественик на Троя. Наричан е в миналото Хелеспонт – от името Хелес , който паднал в пролива от гърба на овена със златно руно по пътя към Колхида в Черно море.
Времето е променливо и теченията се обръщат. През 5-ти в.пр.н.е. Ксеркс построява понтонен мост през Дарданелите. През 1810 год. лорд Байрон е преплувал Дарданелите, вдъхновен от древна легенда.
Битките при Чанаккале
1915
Февруари – март опити на британския флот за форсиране на Дарданелите.
Май – юли опити за разширяване на плацдарма при Хелес и Анзак.
Септември – ноември – окопна война.
Декември – евакуация от Анзак.
Януари 1916 – евакуация от Хеллес.
Жертви – 252 хиляди от обединените сили и 251 хил. турци.
ЧАНАККАЛЕ
Чанак = купа, кале=крепост. Основан през 1452 год. от султан Мехмед II.
44-ти град по големина в Турция.
Индустрия – консервна, цимент, моска храна.
ТРОЯ
Легендарен град на цар Приам, разрушен през троянската война. Някога е наричан Илиос или Илион, което е намерило отражение в името на Омировата Илиада.
Митология
Цар на Троя е бил Приам, а жена му Хекуба. Хекуба сунува сън за огън излизащ от корема и дим забулващ градските стени. Тълкуването на съня е било, че детето, което ще роди, ще донесе нещастие на града. За да се избягнат проблеми, детето е било оставено в гората на планината Ида и било отгледано от един овчар. Името му е било Парис.
Много години по-късно, Афродита му обещава най-красивата жена, която според нея е Елена – жената на Менелай, цар на Спарта. Парис отвлича Елена в Троя и това предизвиква троянската война.
Агамемнон води войските против Троя. Той е бил цар на Микена и брат на Менелай. Той принася в жертва дъщеря си Ифигения, за да има попътен вятър.
Троянската война продължава над 10 год. Ахил убива троянския герой Хектор, Парис убива Ахил.
След като не могли да превземат града с атаки, превземат го с хитрост – оставят троянския кон като подарък и т.н.
Няма коментари:
Публикуване на коментар